Jak vybrat vhodný generátor?
Pokud si nejste jistí se správným výběrem mobilního generátoru, uvádíme zde několik rad a doporučení, tak aby vám generátor vyhovoval a splňoval vaše požadavky.
Pokud si přesto nebudete plně jistí, obraťte se přímo na nás a my vám rádi poradíme. S pronájmem agregátů máme bohaté zkušenosti. Kontakt naleznete ZDE.
Vhodný výkon elektrocentrály
Před tím, než začnete vybírat vhodný generátor, spočítejte si celkový výkon, který budete potřebovat. U třífázových zdrojů (400 V) je potřeba rozlišovat výkon v kVA a kW. Obecně platí, že 1 kVA = 0,8 kW. Potřebujete-li tedy generátor o výkonu 30 kW, pak se tento výkon rovná 37,5 kVA. Generátor o výkonu 30 kVA vám tedy nebude stačit.
U mnoha strojů a zařízení - el. motory, kompresory, klimatizace je potřeba vedle štítkového výkonu zvážit jejich špičkový výkon. Tyto stroje mají při rozběju mnohem větší proudové zatížení, které po rozběhnutí klesne na ustálenou hodnotu. Proto je v těchto případech lepší vybírat generátor podle proudu a zjistit si jaký rozběhový proud napájený spotřebič ve skutečnosti má. Zpravidla bývá 3x - 5x vyšší než jmenovitý proud zařízení. Ve většině případů se jedná o údaj uvedený na štítku nebo v technické dokumentaci stroje, v opačném případě je potřeba jej zjistit klešťovým ampérmetrem.
Tyto faktory nepodceňujte. V případě ktrákodobého překročení uvedeného proudu hrozí v lepším případě, že se generátor vypne. V případě dlouhodobějšího přetěžování hrozí jeho poškození. Vždy klientům doporučujeme zvážit výkonnovou rezervu elektrocentrály.
S jakou regulací napětí?
Pro napájení běžných spotřebičů jako jsou elektromotory, hydraulické stroje, osvětlení, topení vám postačí elektrocentrály se základní kapacitní regulace napětí. Pokud potřebujete mobilní zdroj energie pro napájení jemnějších přístrojů, tzn. zálohování celých objektů - firem, úřadů, serveroven, nebo pro napájení ozvučení a podobné techniky na festivalech, koncertech a kulturních akcích, pak je nezbytný jemná regulace výstupního napětí AVR.
V naší půjčovně jsou všechny elektrocentrály vybaveny pokročilou regulací napětí AVR, proto je můžete bez obav využít pro jakoukoli aplikaci.
Kolik hluku elektrocentrály produkují?
Elektrocentrály značky Atlas Copco jsou v odhlučněném provedení, díky čemuž dochází k výraznému snížení hlučnosti. V tomto případě můžeme počítat s hlučností v rozmezí 87-92 dB (A). U elektrocentrál značek MEDVED a HONDA se jedná o běžné provedení s hlučností okolo 97 dB (A).
Pro jaké aplikace se agregáty hodí?
Záložní generátory z naší půjčovny se hodí a jsou využívány pro zajištění staveb, průmyslové nebo zemědlěské výroby. Jsou využívány pro zálohování firem, skladů a výrobních provozů všeho druhu. Řada zákazníků používá generátory jako mobilní zdroje energie pro zajištění kulturních akcí, koncertů a festivalů. Díky odhlučněnému provedení se hodí i do zástavby nebo společenského prostředí. Vzhledem k jemné regulaci výstupního napětí se rovněž hodí pro napájení serveroven a počítačových firem.
Co je potřeba vědět pro obsluhu generátoru?
Ve většině případů jsou záložní generátory pronajímány bez obsluhy. Stroje jsou vyrobeny tak, aby jejich obsluha byla co nejjednodušší. Generátor stačí přistavit na požadované místo, připojit zemnění k zemnícímu vodiči nebo pomocí zemnícího koliku do země a připojit generátor. Ten lze připojit pomocí el. zásuvek, které jsou součástí stroje, nebo přes svorky přímo k rozvaděčí. Vyhláška vyžaduje, aby na takto připojené sestavě byla provedena el. revize. Poté již stačí jenom zapnout generátor pomocí tlačítka 0-I, popř. zkontrolovat proudové zatížení zdroje. V případě vypnutí stroj jednoduše vypnete stejným tlačítkem. Agregáty jsou půjčovány s plnou nádrží, v případě potřeby si další doplňování paliva zajišťuje zákazník sám.
Obsluha generátoru je opravdu snadná a přehledná.